DUVARCI

MYK

Duvarcı (Seviye 3) Mesleki Yeterlilik Belgesi

Lonca belgelendirme, Duvarcı mesleki yeterlilik belgesi kapsamında sınav ve belgelendirme yapmak üzere YB-0140 yetki numarası ile 27.12.2017 tarihinde MYK tarafından yetkili belgelendirme kuruluşu olarak onaylanmıştır.

Lonca Belgelendirme Mesleki Yeterlilik Merkezi, Duvarcı mesleki yeterlilik belgesi (MYK belgesi) sınav ve belgelendirme faaliyetlerini sınav alanları ile tüm Türkiye’de yürütmektedir.

Duvarcı Kimdir?

Kolon ve kiriş gibi taşıyıcı elemanların kapatılması için yapılan duvar işlemlerini yapan kişiye duvarcı denir. Ayrıca duvarcı ustaları; baca, şömine, kemer ve bölme gibi işlemleri de yapar.

Duvarcı Ne İş Yapar?

• Duvar ile ilgili şartnameleri ve projeleri inceler. Şartname ve proje doğrultusunda duvar örme işlemlerini yerine getirir.
• Blok, taş, gaz beton ve tuğla gibi malzemelerin özelliklerini bilir ve duvar örmek için hangi yapıştırıcılara ihtiyaç duyulacağına da karar verir.
• Eğer örülecek duvarın malzemesi taş ise, taş malzemesini keski ve çekiç gibi el aletleri ile işler ve örülmeye hazır hale getirir.
• Malzemelerin yatay ve düşey taşımalarını gerçekleştirir.
• Malzemelerin harç üzerine yerleştirilmesini sağlar.
• Yerleştirilen malzemelerin terazisinde olduğundan emin olur. Şakul, ip ve mastar ile düzgünlüğü kontrol eder.
• Duvar yüzeyinde kalan harç kalıntılarını temizler ve yüzeyin düzgün olmasını sağlar.
• Tamir ve tadilat işlemlerini yerine getirmek.
• Bazı durumlarda, duvar yüzeylerine karo ve fayans gibi malzemeleri kullanarak kaplama yapabilir.

Duvarcı için Mesleki Yeterlilik Belgesi – Duvarcı Ulusal Meslek Standardı

Duvarcı ustası meslek standardı seviye 3 olarak geçer. Duvarcı Ulusal Meslek Standardı, MYK İnşaat Sektör Komitesi doğrulaması altında, İNTES sendikasına yaptırılmıştır. Standart belirlenirken, ulusal ve uluslar arası tüm kurallar ve fen kuralları göz önünde bulundurulmuştur.
Uluslar arası sınıflandırmada meslek, Tuğla örme ustaları ve ilgili işlerde çalışanlar olarak geçer ve meslek kodu, 7112’dir.

DUVARCI MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?

Belgenin verilmesinin amacı, yapıların kalitesinin ve sağlamlığının güvence altına alınmasıdır. Belge alabilmek için MYK tarafından yetkilendirilen Lonca Belgelendirmeye başvuru yapmak gerekir. Bu kuruluşlar aracılığıyla ise sınavlara girip başarılı olan adaylara belgeleri verilmektedir.
Belgenin geçerlilik süresi 5 yıldır. Her 5 yılda bir belgenin yenilenmesi için kişiler tekrar sınava tabii tutulurlar.
Başvuru için belgelendirme kuruluşu seçimi yapıldıktan sonra istenilen belgelerin sınava girmek için tamamlanması gerekir:

Sınava girmek için tek şart, 16 yaşından gün almış olmak ve büyük olmaktır.

Belge alabilmek için, MYK kurumu tarafından yetkilendirilen Lonca Belgelendirme kuruluşuna başvuru yapmanız gerekecektir.

Detaylı bilgi için Lonca Belgelendirme 0532 155 62 12 numaralı iletişim hattını arayabilirsiniz