PROTEZ TIRNAK

UYGULAYICISI

Protez Tırnak Uygulayıcısı (Seviye 3) Mesleki Yeterlilik Belgesi

Protez Tırnak Uygulayıcısı kimdir?

    Protez tırnak Uygulayıcısı; Takma tırnakları yapıştırarak, akrilik sistem, dipping sistem, jelli sistemle tekniğine uygun olarak, takma tırnak yöntem ve çeşitlerini uygulama bilgi ve becerisine sahip kişidir. Protez Tırnak Uygulayıcısı olarak çalışabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun 16UY0247-3 yeterlilik kodlu Protez Tırnak Uygulayıcısı Ulusal Yeterlilik sertifikasına sahip olmalıdır.

Kimler sınava girebilir? Sınava giriş için aranan şartlar nelerdir?

   Protez Tırnak Uygulayıcısı  sınavına giriş için herhangi bir şart aranmamaktadır. İsteyen herkes sınava başvurabilir.

Sınav içeriği nedir? Sınav geçme şartları nelerdir?

   Protez Tırnak Uygulayıcısı sınavı sadece 2 zorunlu yeterlilik biriminde yapılmaktadır. Bunlar ;

  • İş Süreçlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Koruma, Organizasyon
  • Protez Tırnak Uygulaması

Protez Tırnak Uygulayıcısı Mesleki Yeterlilik Belgesini almak isteyen adaylar yukarıda belirtilen zorunlu birimlerden sınava girer. Sınavlardan geçme puanları aşağıda belirtildiği şekildedir.

 Teorik SınavıPerformans Sınavı
İş Süreçlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği, Çevre Koruma, Organizasyon >=70Yok
Protez Tırnak Uygulaması Yok>=90

  Yeterlilik birimlerinin geçerlilik süresi, birimin başarıldığı tarihten itibaren 2 yıldır. Yeterlilik birimlerinin birleştirilerek bir yeterliliğin elde edilebilmesi için tüm birimlerin geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir.

Sınav sonrası kazanımlar nelerdir? Sertifika sahibi olanlar nerelerde çalışabilir? Sertifika geçerlilik süresi ne kadar?

   Protez Tırnak Uygulayıcısı sınavı sonrasında adayın başarılı olması durumunda birçok kazanımı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

  • Meslek Sahibi olabilmesi,
  • Yurt dışında çalışma imkanına sahip olabilmesidir.

   Sertifika sahibi olan adaylar güzellik salonları, güzellik merkezleri, kozmetik imalatçılarında, tiyatro salonlarında, sinema stüdyolarında, tv kanallarında, kamu kurum kuruluşları içerisindeki kuaför ve güzellik salonları vb. yerlerde çalışma imkânı bulurlar.

   Protez Tırnak Uygulayıcısı Mesleki Yeterlilik Belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır. Beş yıl sonunda adaylar sertifikalarını yenilemek zorundadırlar.

Detaylı bilgi için Lonca Belgelendirme  0532 155 62 12  Whatsapp hattından bize ulaşabilirsiniz