GREYDER

OPERATÖRÜ

Greyder Operatörü (Seviye 3) Mesleki Yeterlilik Belgesi

Yol yapım çalışmalarında kullanılan iş makinesini kullanan kişilere greyder operatörü denir. İşletmelerin genel çalışma prensiplerini dikkate alarak hizmetlerini yürüten greyder operatörü, geniş bir iş sahasında çalışır. Greyder operatörü, arazi ve yol tesviyesinden kar temizleme işlemlerine kadar pek çok işi güvenli biçimde sürdürür. Operatör belli bir süre içerisinde tek başına işi bitirmenin sorumluluğunu da yüklenir. Reglaj, şev kesme, hendek açma ve zemin gevşetme gibi işlerde çalışmalarını sürdürür.

Greyder Operatörü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Greyder operatörü, hizmet verdiği işletmenin genel prensipleri doğrultusunda çalışırken iş ve işçi güvenliğine de dikkat eder. Ekipmanları emniyetli ve etkin bir biçimde kullanan operatörün bazı görevleri dikkat çeker.

  • Çalışma öncesinde iş sahasını incelemek,
  • İş için gerekli ek araç ve gereçleri seçmek,
  • Belli periyotlar ile greyderin bakımlarını yaptırmak,
  • Olası sorunları önceden öngörerek fren testlerini ihmal etmemek,
  • Yakıt ve yağ seviyelerini düzenli aralıklar ile kontrol etmek,
  • Yola eğim vermek ve zemin gevşetme çalışmalarını sürdürmek,
  • Greyderin sızıntı kontrollerini yaptırırken bir yandan da bakım ve onarımına dair kayıtları tutmak,
  • Greyderin temizliği ile düzenli olarak ilgilenmek,
  • Basit düzeydeki arızaları giderirken büyük çaplı arızaları yetkililere bildirmek.

Greyder Operatörü Olma Şartları Nelerdir?

19 yaşını doldurmuşsanız, greyder operatörü olabilirsiniz. Eğitimlere katılabilmek için alt yaş sınırının yanı sıra hükümlü olmama şartı da bulunur. Bu şartları sağlıyorsanız ve en az ilkokul diplomasına sahipseniz greyder operatörü olabilirsiniz. Greyder operatörü olmak isteyenlerden sağlık raporu da talep edilir.Myk onaylı mesleki yeterlilik belgenizin olması zorunludur.

Greyder operatörü olmak için G sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. Eğitimler esnasında Motor, Trafik, Greyder Kontrol Paneli Tanıtımı, Greyder Kullanımı (pratik), Greyder Bakım ve Onarımı, Araziyi Analiz Edebilme ve İş Güvenliği gibi dersler verilir.

Mesleki Yeterlilik Belgenizi Lonca Belgelendirme A.Ş. ‘nin uzman personelinden almak için 

0532 155 62 12 numaralı iletişim numaramızdan ve web sitemizde ki iletişim bilgilerimizden bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz