CEP TELEFONU

TAMİR BAKIM VE ONARIMCISI

Cep Telefonu Tamir Bakım ve Onarımcısı (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), kullanılmış cep telefonlarının sertifikalandırılması, yenilenmesi ve satışa sunulmasına standart getirmesinin ardından, Mesleki Yeterlilik Kurumu da (MYK) ikinci el cep telefonlarının tamir ve bakımıyla ilgili düzenlemeye gitti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinasyonunda mesleklere standart, çalışanlara da mesleki yeterlilik kazandırmayı sürdüren MYK, ikinci el cep telefonlarının satışa hazırlanması öncesinde tamir ve bakımını yapan iş yerlerindeki çalışanların, Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması zorunlu hale getirildi. Cep telefonu tamir, bakım ve onarımcısı mesleği de kaza, yaralanma ve sağlık riski yüksek meslekler arasında yer almaktadır.
 
Cep Telefonu Tamir Bakım ve Onarımcısı Ne İş Yapar?
 
Günümüzde iletişim araçlarının olmazsa olmazı haline gelen cep telefonlarının arızalarını doğru yöntemleri kullanarak belirleyen, bu arızaların ortadan kalkmasına yönelik cep telefonlarının tamir, bakım ve onarımını yapan kişilere cep telefonu tamir bakım ve onarımcısı denilmektedir.
 
Bu tamir, onarım ve bakım işlemleri sırasında cep telefonu tamir bakım ve onarımcısının talimatları düzenli uygulaması, tüketici koruma kanunu gereğince tüketicileri doğru bilgilerle aydınlatması, cep telefonlarının malzemelerinin ve donanımlarının zarar görmeden tamir etmesi ve tüm bu işlemleri çevre koruma kanunu kapsamında çevreye zarar vermeden gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 
Cep telefonu tamir, bakım ve onarımı gerek çalışma ortamı koşulları bakımından gerekse de elektrik elektronik sektöründeki elektrik çarpması, yaralanma vb. olumsuzluklar bakımından iş sağlığı ve güvenliği açısından bazı riskler barındıran sektördür.
 
CEP TELEFONU TAMİRCİSİ MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NASIL ALINIR?
 
Cep telefonu tamiri mesleki yeterlilik belgesi (seviye 4) almak için Mesleki Yeterlilik Kurumu
tarafından yetkilendirilmiş kuruluş olan Lonca Belgelendirmeye başvurunuz. Sözlü ve/veya yazılı teorik ve uygulamalı olarak yapılacak iki sınavın ortalamasında başarılı olanlar, mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanır. Meslekte yeterliliğinizi gösterecek olan bu belgeniz, e-devlet sisteminizde de görüntülenebilmektedir.
 
Cep Telefonu Tamiri Mesleki Yeterlilik Belgesi Almak İçin Şartlar Neler?
Cep telefonu tamiri mesleki yeterlilik belgesi almak için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır.
 
 Cep Telefonu Tamiri Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?
 
Cep telefonu tamiri mesleki yeterlilik belgesi (seviye 4) alabilmek için yapacağınız işlem oldukça basittir. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetki verilmiş kuruluş olan Lonca Belgelendirme ’ye bizzat veya 0532 155 62 12 numaralı müşteri hizmetlerini arayarak başvuru yapabilirsiniz.
 
Lonca Belgelendirme yetkilileri başvurunuz onaylandıktan sonra size ulaşıp sınav günü ve saati hakkında gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. 
Detaylı bilgi için Lonca Belgelendirme 0532 155 62 12 iletişim numaramızndan bilgi alabilirsiniz..