makyaj

uygulayıcısı

Makyaj Uygulayıcısı (Seviye 3) Mesleki Yeterlilik Belgesi

Makyaj Uygulayıcısı kimdir?

    Makyaj Uygulayıcısı; ciltte görünmesinden hoşlanılmayan bölgeleri çeşitli kozmetik ürünlerini profesyonel bir şekilde kullanarak cildin daha güzel görünmesini sağlayan kişidir. Makyaj Uygulayıcısı olarak çalışabilmek için Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun 16UY0242-3 yeterlilik kodlu Makyaj Uygulayıcısı Ulusal Yeterlilik sertifikasına sahip olmalıdır.

Kimler sınava girebilir? Sınava giriş için aranan şartlar nelerdir?

   Makyaj Uygulayıcısı  sınavına giriş için herhangi bir şart aranmamaktadır. İsteyen herkes sınava başvurabilir.

Sınav içeriği nedir? Sınav geçme şartları nelerdir?

   Makyaj Uygulayıcısı sınavı 1 zorunlu ve 2 seçmeli yeterlilik biriminde yapılmaktadır. Bunlar ;

Zorunlu birim:

  • İş süreçlerinde iş sağlığı ve güvenliği, organizasyon ve mesleki gelişim

Seçmeli birimler:

  • Standart Makyaj Uygulamaları
  • Kalıcı Makyaj Uygulamaları

Makyaj Uygulayıcısı Mesleki Yeterlilik Belgesini almak isteyen adaylar yukarıda belirtilen zorunlu birimden ve yapacağı tercihe göre seçmeli birimlerden sınava girer. Seçmeli birimlerden standard makyaj uygulamalarını seçen kişi standard makyaj uygulayıcısı mesleki yeterlilik belgesine sahip olur. Kalıcı makyaj uygulamalarını seçen kişi kalıcı makyaj uygulayıcısı mesleki yeterlilik belgesine sahip olur.Her iki mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak isteyen kişi her iki sınavdan da geçmek zorundadır. Sınavlardan geçme puanları aşağıda belirtildiği şekildedir.

 Teorik SınavıPerformans Sınavı
İş süreçlerinde iş sağlığı ve güvenliği, organizasyon ve mesleki gelişim >=60Yok
Standart Makyaj Uygulamaları >=60>=70
Kalıcı Makyaj Uygulamaları >=60>=80


   Yeterlilik birimlerinin geçerlilik süresi, birimin başarıldığı tarihten itibaren 2 yıldır. Yeterlilik birimlerinin birleştirilerek bir yeterliliğin elde edilebilmesi için tüm birimlerin geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir.

Sınav sonrası kazanımlar nelerdir? Sertifika sahibi olanlar nerelerde çalışabilir? Sertifika geçerlilik süresi ne kadar?

   Makyaj Uygulayıcısı sınavı sonrasında adayın başarılı olması durumunda birçok kazanımı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları;

  • Meslek Sahibi olabilmesi,
  • Yurt dışında çalışma imkanına sahip olabilmesidir.

   Sertifika sahibi olan adaylar güzellik salonları, güzellik merkezleri, Kozmetik imalatçılarında, Tiyatro salonlarında, Sinema stüdyolarında, TV kanallarında, Kamu kurum kuruluşları içerisindeki kuaför ve güzellik salonları vb. yerlerde çalışma imkânı bulurlar.

   Makyaj Uygulayıcısı Mesleki Yeterlilik Belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır. Beş yıl sonunda adaylar sertifikalarını yenilemek zorundadırlar.

Lonca Belgelendirme kuruluşumuza başvurarak mesleki yeterlilik belgesi başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz.  Lonca Belgelendirme yetkilileri tarafından süreç hakkında detaylı şekilde bilgilendirileceksiniz.