KADIN/ERKEK

KUAFÖRÜ

Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi

Kadın ve erkek kuaförleri uluslararası nitelikte MYK mesleki yeterlilik belgesi alarak iş yeri açmak için gerekli olan ustalık belgesi sınavlarına doğrudan girme hakkı elde eder. 

Bu sayede ustalık belgesini alabilirler ayrıca mesleki yeterlilik belgesi uluslararası personel belgelendirme standardına uygun olarak verildiğinden yurt dışında kuaförlük mesleğini icra etmek isteyen kişiler için büyük avantajlar sağlamaktadır.

Belgeler standart olarak Türkçe ve İngilizce olarak basılmakta bununla birlikte adayın talebi durumunda Arapça, Almanca İspanyolca ve Rusça gibi dillerde belge basımı yapılmaktadır.

Kuaförlük sınavına giriş için herhangi bir ön şart veya mezuniyet diploma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Adaylar için sınava girmeden önce bir eğitim alma zorunluluğu yoktur. 

Kadın ve erkek kuaförleri istedikleri birimlerden sınava girebilmektedir. Kadın ve erkek kuaförleri için hangi birimlerin gerekli olduğu birim paketleri (alternatifler) MYK tarafından belirlenmiştir.

Sınava girecek adaylar MYK tarafından yayınlanmış Kuaför seviye 4 ulusal yeterlilik ve ulusal meslek standardı dokümanlarından sınava hazırlanabilirler. 

Adaylar sınav ve belgelendirme süreçlerinin tamamını www.loncabelgelendirme.com.tr sitesi aday portalı sayfasından giriş yaparak izleyebilmektedirler. TC kimlik numarası ve kayıtlı cep telefon numarası ile aday şifresi alınabilmektedir.

Sınav başvurusunda adaylardan doldurulmuş ve ıslak imzalı aday başvuru formu, pasaport veya kimlik fotokopisi ve başvuru ücretinin öğrendiğine dair banka dekontu istenmektedir.

MYK kuaför seviye 4 sınavları teorik ve performans olarak uygulanmaktadır. Sınava girecek adaylar seçtikleri alternatifin içeriğine göre sınavlara girmektedirler.

Sınav Birimleri

Zorunlu Birim

A1 Birimi İş Süreçlerinde İş Sağlığı Ve Güvenliği Organizasyon Ve Mesleki Gelişim

Seçmeli Birimler

B1 Birimi Kadın Saç Kesimi Seçmeli

B2 Birimi Kadın Saçına Geçişi Şekil Verme Seçmeli

B3 Birimi Erkek Saç Kesimi Şekil Verme Ve Traş Seçmeli 

B4 Birimi Saç Rengi Değiştirme Ve Son Olarak Seçmeli

B5 Birimi Saça Kalıcı Şekil Verme

Sınav Alternatifleri
Alternatif-1: A1 ve B1, B2, B4, B5

Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, Kadın Kuaförlüğü uygulamalarında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir. 
Alternatif-2: A1 ve B3, B4, B5
Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, Erkek Kuaförlüğü (Berber) uygulamalarında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir. 
Alternatif-3: A1 ve B1, B2, B3, B4, B5
Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, hem Kadın Kuaförlüğü hem de Erkek Kuaförlüğü (Berber) uygulamalarında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir.  
Herhangi bir alternatifte belge almış adaylar, başarılı oldukları birimlerin geçerlilik süresi içerisinde diğerine başvurdukları takdirde, ulusal yeterlilikte herhangi bir değişiklik yapılmamış ise belgelendikleri alternatif(ler) ile başvurdukları alternatif(ler)de ortak olan birim(ler)deki başarıları geçerli sayılarak, bu birim(ler)den muaf tutulurlar
Alternatif-4: A1, B1 ve B2
Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, kadın saç kesimi ve kadın saçına geçici şekil verme uygulamasında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir.
Alternatif-5: A1 ve B3
Bu alternatifte tanımlanan birimleri elde ederek Kuaför (Seviye 4) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olan kişiler, erkek saç kesimi, şekil verme ve tıraş uygulamasında mesleki yeterliliğe sahip kişilerdir. 

Teorik sınav soruları UY ulusal yeterlilikte bulunan bilgi ifadesi başlıklarına göre sorulmaktadır. Performans sınavlarında ise adaylardan ulusal yeterlilikte bulunan beceri yetkinlik başlıklarının uygulanması beklenmektedir. 

Başında yıldız (*) bulunan adımlar kritik adım olup başarılması zorunludur. Bu adımlardan bir tanesinden bile tam puan alamayan aday başarısız sayılmaktadır.

Lonca Belgelendirme kuruluşumuza başvurarak mesleki yeterlilik belgesi başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz.  Lonca Belgelendirme yetkilileri tarafından süreç hakkında detaylı şekilde bilgilendirileceksiniz.