BETON

POMPA OPERATÖRÜ

Beton Pompa Operatörü (Seviye 3) Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mobil veya sabit beton pompa makinelerini kullanan çalışandır, cevabı verilebilir. Makinenin beton dökümüne hazırlanmasından sorumlu kişidir. Hazırlanan betonu, beton pompa aracını kullanarak ilgili yere dökme işlemini uygular. Dökme işlemi tamamlandıktan sonra yapılması gereken diğer işlemlerle de ilgilenir. Beton pompa aracının periyodik bakımının yapılmasından da sorumludur. Gerektiği zaman küçük arıza durumlarını onarmaya çalışabilir. Daha büyük arızaları yetkili kişilere bildirir. Mesleğine yönelik gelişmeleri takip eder. Bu yenilikleri kendi çalışmalarına uygulamak için çeşitli çalışmalar yürütür. Operatör, bütün çalışmalarını iş sağlığı ve güvenliği prosedürleri doğrultusunda yürütür. İlk yardım konusunda bilgilidir. Yangın gibi çıkabilecek kaza durumlarına karşı yapılması gerekenleri bilir.

Beton Pompa Operatörü Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

İnşaat gibi sektörlerde, beton dökme işlemlerinde pompa aracını kullananlar; beton pompa operatörü nedir sorusuna verilebilecek en temel yanıttır. Bu alanda çalışan bireyler genellikle bakım ve onarım konusunda da sorumludur. Beton pompa operatörü görev tanımı firmaya göre farklılaşabilse de genel olarak oldukça benzerdir. Beton pompa operatörleri görevleri ve sorumlukları çok çeşitlidir. Bu görev ve sorumluluklar genel olarak aşağıdaki gibi listelenebilir:

 • Beton pompa operatörü, sevk amirinden günlük iş planıyla ilgili bilgi alır. Pistonlara su doldurmak gibi makinenin günlük bakımını ve kontrollerini gerçekleştirir. Bakım kayıtlarını tutar.
 • Gecikme olduğunda nedenini ve süresini amire iletir.
 • Şantiye yetkilisi gibi kişilerden zeminle ilgili bilgi aldıktan sonra kurulum yerini tespit eder. Döküm yapmadan önce makine hidrolik aksamı gibi parçalarını kontrol eder. Güvenliği bozmayacak şekilde beton pompasını kurar.
 • Şerbeti hazırlar. Mikserde bulunan betonu kontrol eder. Sevk hattında tıkanma olması gibi durumlarda sorunu tespit eder ve çözer. Pompalama işlemini başlatır.
 • Beton pompa operatörü dökme işlemi bittikten sonra makineyi toplar. Götürülmesi gereken yere aracı çeker. Beton dökme işleminden arta kalan araç temizliğini ve bakımını yapar

Beton Pompa Operatörü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

İlköğretim mezunu olmak yeterlidir. Ancak bazı şirketler tarafından lise mezuniyeti de istenebilir.

Myk onaylı Mesleki Yeterlilik Belgesi almak zorunludur.

Makineleri kullanabilmek için MEB onaylı Beton pompa operatörlüğü sertifika kursuna katılmak da adayları öne çıkarır. Bu kursa katılmak için genelde 3 şart bulunur. Bunlardan ilki okuma-yazma bilmek ya da ilköğretim mezunu olmaktır. Mesleğin gerektirdiği işleri yerine getirebilmek için bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olmak da gerekli ikinci şarttır. Üçüncü şart ise sağlık kuruluşlarından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilir raporu almaktır. Eğitim tamamlandıktan sonra operatör sertifikasına sahip olunur. Bu sertifikanın yanı sıra aracı kullanabilmek için yol izin belgesi, SRC ve G sınıfı ehliyet gereklidir. Ayrıca belli aralıklarla alınması gereken psikoteknik belgesine de sahip olunmalıdır.

Beton Pompa Operatörü Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Beton pompa operatörü olmak için gerekli şartlardan biri yetkinlik belgesine sahip olmaktır. Bu belge olmadan iş için gerekli makineler kullanılamaz. Bu belge, kişilere yetkinlik ve kullanım izni verdiği için bütün kurumlar tarafından adaylara sunulan bir şarttır. Daha önce beton pompa aracını kullanmış olmak da istenebilen bir diğer şarttır. Beton pompa operatörü pozisyonunda görev alabilmek için bazı önemli özelliklere sahip olmak gerekir. Bu özellikler ise genel olarak şu şekilde listelenebilir:

 • Görsel yetenek ve el becerisine sahip olmalıdır.
 • Mesleki anlamda iyi derecede matematik, elektrik, fizik, teknik terim ve mekanik gibi konuları iyi derecede bilmelidir.
 • Takım çalışmasına ve işbirliğine yatkın olmalıdır.
 • Risk faktörlerini doğru değerlendirebilmelidir.
 • Sabırlı, soğukkanlı, yeniliğe açık ve iş disiplinine bağlı olarak çalışmalarını yürütebilmelidir.
 • Çevre, İSG ve kalite standartları doğrultusunda işini yapmalıdır.
 • İnşaat ve yapı konularına hakim olmalıdır.
 • Malzeme, araç ve gereç kullanımında dikkatli davranmalıdır.

Beton Pompa Operatörü İşe Alım Şartları Nelerdir?

Beton pompa operatörü olarak genelde inşaat sektöründe çalışılır. Ancak hazır beton santrallerinde de görev alabilir. Beton pompa operatörü işe alım şartları şöyle sıralanabilir:

 • Güncel SRC, psikoteknik ve pompa operatörlüğü belgelerine sahip olmak,
 • Hızlı ve yoğun tempoda çalışabilmek,
 • Gerektiği zaman makinenin bakımlarını ve basit arıza durumlarında tamirini yapabilmek,
 • Kişisel koruyucu donanımlarını uygun şekilde çalışırken kullanmak ve şirket tarafından belirlenen güvenlik prosedürlerlerini yerine getirmek,
 • Belli bir ağırlığa kadar malzemeleri taşıma görevi yer alabileceği için fiziksel olarak bunu engelleyecek bir durumu bulunmamak,
 • Tozlu, açık hava ve eğimli arazi gibi çalışma şartlarına uygun olmak,
 • Makine kullanımı sırasında önemli olan el-göz koordinasyonu gibi temel becerilere sahip olmak.

Mesleki Yeterlilik Belgenizi Lonca Belgelendirme A.Ş. ‘nin uzman personelinden almak için 

0532 155 62 12 numaralı iletişim numaramızdan bize kolaylıkla ulaşabilirsiniz